ALBANIA FILM COMMISSION

 THE CHRONOLOGY OF ALBANIAN FILM PRODUCTION
 

1 SKĖNDERBEU 1953
2 FĖMIJĖT E SAJ  1957
3 TANA 1958
4 FURTUNA 1959
5 DEBATIK 1961
6 DETYRĖ E POSAĒME   1963 
7 TOKA JONĖ      1964   
8 VITET E PARA 1965
9 KOMISARI I DRITĖS 1966 
10 OSHETIMĖ NĖ BREGDET    1966
11 DUEL I HESHTUR  1967    
12 NGADHNJIM MBI VDEKJEN  1967
13 ESTRADA NĖ EKRAN     1968
14 HORIZONTE TĖ HAPURA   1968
15 PRITA 1968
16 NJĖSITI GUERIL      1969           
17 PĖRSE BIE KJO DAULLE 1969 
18 PLAGĖ TĖ VJETRA     1969
19 GUXIMTARĖT 1970
20 GJURMA  1970
21 I TETI NĖ BRONZ        1970  
22 LUGINA E PUSHKATARĖVE  1970
23 MONTATORJA  1970
24 A,B,C...ZH    1971           
25 KUR ZBARDHI NJĖ DITĖ   1971    
26 MALET ME BLERIM MBULUAR  1971
27 MĖNGJEZE LUFTE    1971 
28 MĖSIM PĖR LINDĖN    1972
29 KAPEDANI   1972
30 KRYENGRITJE NĖ PALLAT  1972
31 NDĖRGJEGJIA   1972
32 ODISEA E TIFOZAVE   1972
33 YJET E NETĖVE TĖ GJATA 1973
34 BRAZDAT  1973
35 KREVATI I PERANDORIT  1973
36 MIMOZA LLASTICA  1973
37 OPERACIONI "ZJARRI"  1973
38 CUCA E MALEVE    1974
39 DUKE KĖRKUAR 5-ORĖSHIN   1974
40 QYTETI MĖ I RI NĖ BOTĖ   1974
41 RRUGĖ TĖ BARDHA   1974
42 SHPĖRTHIMI   1974
43 SHTIGJE LUFTE  1974
44 BENI ECĖN VETĖ 1975
45 ĒIFTI I LUMTUR 1975
46 KUR HIQEN MASKAT  1975
47 LUMĖ DRITE   1975  
48 NĖ FILLIM TĖ VERĖS  1975
49 RRUGICAT QĖ KĖRKONIN DIELL   1975
50 UDHĖTIM NĖ PRANVERĖ  1975
51 DIMRI I FUNDIT  1976
52 FIJET QĖ PRITEN  1976
53 ILEGALĖT  1976
54 LULĖKUQET MBI MURE   1976
55 PĖRBALLIMI  1976
56 PYLLI I LIRISĖ 1976
57 TINGUJ LUFTE  1976
58 TOKĖ E PĖRGJAKUR  1976
59 THIRRJA 1976
60 ZONJA NGA QYTETI  1976
61 ATA ISHIN KATER  1977
62 CIRKU NĖ FSHAT 1977
63 GUNA MBI TELA  1977
64 MONUMENTI  1977
65 NJERIU ME TOP  1977
66 NJĖ UDHĖTIM I VĖSHTIRĖ  1977
67 STREHA E RE  1977
68 SHEMBJA E IDHUJVE  1977
69 TOMKA DHE SHOKĖT E TIJ  1977
70 ZEMRAT QĖ NUK PLAKEN  1977
71 DOLLIA E DASMĖS SIME  1978
72 GJENERAL GRAMAFONI 1978
73 KONCERT NĖ VITIN ’36  1978
74 NĖ PYJET ME BORĖ KA JETĖ  1978
75 NGA MESI I ERRĖSIRĖS  1978
76 NUSJA DHE SHTETRRETHIMI  1978
77 PAS GJURMĖVE  1978
78 PRANVERĖ NĖ GJIROKASTĖR  1978
79 VAJZAT ME KORDELE TĖ KUQE  1978
80 YJE MBI DRIN  1978
81 BALLĖ PĖR BALLĖ 1979
82 BALONAT  1979
83 KĖSHILLTARĖT  1979
84 LIRI A VDEKJE  1979
85 MĖSONJĖTORJA  1979
86 MYSAFIRI  1979
87 NE VINIM NGA LUFTA  1979
88 NĖ SHTĖPINĖ TONĖ  1979
89 PĖRTEJ MUREVE TĖ GURTA 1979
90 RADIOSTACIONI  1979
91 ĒETA E VOGĖL 1979
92 DĖSHMORĖT E MONUMENTEVE  1980
93 GĖZHOJA E VJETĖR   1980
94 INTENDENTI   1980
95 KARNAVALET   1980
96 MENGJEZE TE REJA  1980
97 NĖ Ē’DO STINĖ  1980
98 NUSJA   1980
99 NJĖ GJENERAL KAPET ROB   1980
100  NJĖ NDODHI NĖ PORT    1980
101  NJĖ SHOQE NGA FSHATI   1980
102  PARTIZANI I VOGĖL VELO  1980
103  PAS VDEKJES  1980
104  SKĖTERRĖ ’43  1980
105  VĖLLEZĖR DHE SHOKĖ 1980
106  DITA E PARĖ E EMĖRIMIT  1981
107  GJURMĖ NĖ KALTĖRSI  1981
108  KĖRCĖNIMI 1981
109  KUR PO XHIROHEJ NJĖ FILM  1981
110  NĖ KUFI TĖ DY LEGJENDAVE  1981
111  NĖ PRAG TĖ LIRISĖ  1981
112  NJĖ NATĖ PA DRITĖ  1981
113  PLAKU DHE HASMI  1981
114  QORTIMET E VJESHTĖS 1981
115  SI GJITHĖ TĖ TJERĖT  1981
116  SHOKU YNĖ TILI  1981
117  SHTEPIA JONE E PERBASHKET  1981
118  THESARI 1981
119  BESA E KUQE 1982
120  NĖ DITĖT E PUSHIMEVE 1982
121  NĖNTORI I DYTĖ 1982
122  NJERIU I MIRĖ 1982
123  NJĖ VONESĖ E VOGĖL 1982
124  RRUGA E LIRISĖ 1982
125  SHOKĖT  1982
 

 

        

126  APASIONATA 1983
127  DORA E NGROHTĖ  1983
128  DRITAT E QYTEZĖS 1983
129  FRAKTURA 1983
130  FUNDI I NJĖ HAKMARRJEJE  1983
131  GRACKA 1983
132  KOHĖ E LARGĖT 1983
133  NJĖ EMĖR MIDIS NJERĖZVE 1983
134  DUAJE EMRIN TEND 1984
135  ENDERR PER NJE KARRIGE 1984
136  FEJESA E BLERTES 1984
137  FUSHĖ E BLERTĖ, FUSHĖ E KUQE 1984
138  GJURMĖ NĖ DĖBORĖ 1984
139  KUSH VDES NĖ KEMBĖ 1984
140  LUNDRIMI I PARĖ 1984
141  MILITANTI 1984
142  NATA E PARĖ E LIRISĖ 1984
143  NXĖNĖSIT E KLASĖS SIME   1984
144  SHIRAT E VJESHTĖS 1984
145  TAULANTI KĖRKON NJĖ MOTĖR 1984
146  VENDIMI 1984
147  URA DHE KĖSHTJELLA 1984
148  ASGJĖ NUK HARROHET 1985
149  DASMA E SHTYRĖ 1985
150  GURĖT E SHTEPISĖ SIME 1985
151  HIJE QĖ MBETEN PAS 1985
152  MELODI E PANDĖRPRERĖ 1985
153  MONDI DHE DIANA 1985
154  NĖ PRAG TĖ JETĖS 1985
155  PRANVERĖ E HIDHUR 1985
156  TĖ MOS HESHTĖSH 1985
157  TE  PAFTUARIT 1985
158  TRE NJERĖZ ME GUNA 1985
159  VJESHTĖ E NXEHTĖ 1985
160  ENVERI YNĖ 1985
161  BARDHĖSI 1986
162  DASĖM E ĒUDITSHME 1986
163  DY HERĖ MAT 1986
164  DHE VJEN NJĖ DITĖ 1986
165  FILLIM I VĖSHTIRĖ 1986
166  FJALĖ PAFUND 1986
167  GABIMI 1986
168  GURI I BESĖS 1986
169  KUR HAPEN DYERT E JETĖS 1986
170  KUR NDAHESH NGA SHOKĖT 1986
171  NJĖ JETĖ MĖ SHUMĖ 1986
172  RRETHIMI I VOGĖL 1986
173  TRE DITĖ NGA NJĖ JETĖ 1986
174  BINARĖT 1987
175  BOTĖ E PADUKSHME 1987
176  EJA 1987
177  FAMILJA IME 1987
178  KĖMISHĖT ME DYLLĖ  1987
179  NĖ EMĖR TĖ LIRISE 1987
180  NJE VIT I GJATĖ 1987
181  PĖRSĖRI PRANVERĖ  1987
182  PĖRRALLĖ NGA E KALUARA 1987
183  RRETHI I KUJTESĖS 1987
184  TELA PER VIOLINĖ 1987
185  TELEFONI I NJĖ MĖNGJESI 1987
186  VRASJE NĖ GJUETI 1987
187  ZEVENDESI I GRAVE 1987
188  BABAI I STUDENTIT 1988 
189  BREGU I ASHPĖR 1988 
190  FLUTURA NĖ KABINĖN TIME 1988 
191  I TRETI NĖ MES 1988 
192  PESHA E KOHĖS 1988 
193  MISIONI PĖRTEJ DETIT 1988 
194  PRANVERA S’ERDHI VETĖM 1988 
195  SINJALI I DASHURISE 1988 
196  STOLA NĖ PARK 1988 
197  SHKĖLQIM I PĖRKOHSHĖM 1988 
198  TRENI NISET NĖ SHTATĖ  1988 
199  TRE VETA KAPĖRCEJNĖ MALIN 1988 .
200  HISTORIANI DHE KAMELEONI   1988 
201  ARIANA 1989
202  BALADA E KURBINIT 1989
203  DJALI ELASTIK 1989
204  EDHE ASHTU EDHE KĖSHTU 1989
205  KTHIMI I USHTRISĖ SĖ VDEKUR 1989
206  KUSH ĖSHTĖ VRASĖSI 1989
207  LUMI QĖ NUK SHTERON 1989
208  MURI I GJALLĖ 1989
209 NJERĖZ NĖ RRYMĖ 1989
210 PAS TAKIMIT TĖ FUNDIT 1989
211  SHPRESA 1989
212  VITET E PRITJES  1989
213  JETA NĖ DUART E TJETRIT 1990
214  KRONIKĖ E NJĖ NATE  1990
215  NGJYRAT E MOSHĖS 1990
216  NJE VAJZĖ DHE NJĖ DJALĖ  1990
217  VETMI 1990
218  BARDHĖ E ZI 1990
219  VDEKJA E BURRIT 1990
220  ENIGMA 1991
221  KUSH E SOLLI DORUNTINĖN 1991
222  SHPELLA E PIRATĖVE 1991
223  PAS FASADĖS 1992
224  VDEKJA E KALIT 1992
225  E DIELA E FUNDIT 1992
226  QIND PĖR QIND 1993
227  ZEMRA E NĖNĖS 1993
228  NEKROLOGJI 1993
229  NJĖ DITĖ NGA NJĖ JETĖ 1993
230  DASHURIA E FUNDIT 1994
231  PĖRDHUNUESI 1994
232  VAZHDOJMĖ ME BETHOVENIN 1994
233  PLUMBI PREJ PLASTELINE 1995
234  TE BURGOSURIT E GALERISE 1995
235  NATA 1996
236  KOLONEL BUNKER   1996
237  BOLERO 1997
238  DASMA E SAKOS 1998
239  FUNERAL BUISNESS 1999
240  PORTA EVA 2000
241  PARRULLAT 2001
242  TIRANA VITI 0 2001
243  ENGJĖLLI BLU (Edeni i braktisur) 2002
244  NJĖ DITĖ E MREKULLUESHME 2003
245  YLLKA 2003
246  LULE TĖ KUQE, LULE TĖ ZEZA 2003
247  VALS 2003
248  MACET NĖ DĖBORĖ 2003
249  I DASHUR ARMIK 2004
250  LULEBORĖ 2004
251  SYRI MAGJIK 2004
252 GJOLEKA DJALI I ABAZIT
253 TRISHTIMI I ZONJES SHNAJDER